Giangiacomo Feltrinelli

Giangiacomo Feltrinelli
Narození19. června 1926
Milán
Úmrtí14. března 1972 (ve věku 45 let)
Segrate
Příčina úmrtívýbuch
Místo pohřbeníMonumentální hřbitov v Miláně
Povoláníeditor, byznysmen, vydavatel a politik
Politické stranyItalská socialistická strana (1945–1947)
Italská komunistická strana (1947–1957)
ChoťInge Feltrinelli (1960–1969)[1]
DětiCarlo Feltrinelli
RodičeCarlo Feltrinelli
Rod(rodina) Feltrinelli
Funkcejednatel (1954–1972)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giangiacomo Feltrinelli (19. června 1926 Milán14. března 1972 Segrate) byl italský extrémistický levicový aktivista, finanční podporovatel terorismu a zakladatel nakladatelství Feltrinelli, známý jako „Giangi“ nebo „Soudruh milionář“.

Pocházel z aristokratické rodiny, jeho otec Carlo Feltrinelli byl majitelem velké dřevařské firmy. V osmnácti letech se pod vlivem novináře Antonella Trombadoriho zapojil do protifašistického odboje a pod krycím jménem Osvaldo bojoval v partyzánské jednotce Legnano.

V mládí sympatizoval s fašisty, po válce vstoupil do Italské komunistické strany, kterou také štědře podporoval z rodinného dědictví. V roce 1949 založil v Miláně rozsáhlou knihovnu marxistické literatury a družstevní nakladatelství Colip, které se v roce 1954 transformovalo v soukromý podnik Giangiacomo Feltrinelli Editore. V listopadu 1957 šokoval vydáním prózy Borise Pasternaka Doktor Živago, která byla v Sovětském svazu zakázána pro kritické zobrazení bolševické revoluce. Důsledkem aféry bylo Feltrinelliho vyloučení z komunistické strany.[2] V roce 1958 zaznamenal velký komerční úspěch s románem Giuseppeho Tomasiho di Lampedusy Gepard, který za autorova života odmítla vydat všechna velká italská nakladatelství. Publikoval také knihy Henryho Millera, které měly problémy s mravnostní cenzurou, romány Jacka Kerouaca, Saula Bellowa, Friedricha Dürrenmatta nebo autobiografii Džaváharlála Néhrúa.

V šedesátých letech pobýval Feltrinelli na Kubě, v roce 1967 se vydal do Bolívie, aby se přidal k jednotkám Che Guevary, ale byl zatčen a vypovězen ze země (Feltrinelliho nakladatelství pak jako první vydalo Guevarův Bolivijský deník). Podporoval sardinské separatisty a v roce 1970 založil Gruppi di Azione Partigiana, která se stala jednou z hlavních ultralevicových teroristických skupin takzvaných olověných let. V březnu 1972 byl nalezen mrtvý pod stožárem vysokého napětí v Segrate nedaleko Milána. Podle oficiální verze zahynul při nepovedeném pokusu o sabotáž na elektrickém vedení, v levicových kruzích se však spekuluje o tom, že se stal obětí vraždy.[3]

Nakladatelství po něm převzala jeho třetí manželka Inge Feltrinelliová a po její smrti syn Carlo Feltrinelli.

  1. Německá národní knihovna: Gemeinsame Normdatei. Dostupné online. [cit. 2024-05-16].
  2. Comrade millionaire. The Guardian, 3. 11. 2001 Dostupné online
  3. La tragica morta di Giangiacomo Feltrinelli, l'editore innamorato della revolución. Corriere della Sera, 14. 3. 2018 Dostupné online

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Nelliwinne